O 3FO

3 FLOTYLLA OKRĘTÓW

3 Flotylla Okrętów to główny związek taktyczny Marynarki Wojennej. Jej zasadniczą siłę uderzeniową stanowią fregaty rakietowe, okręty rakietowe i korweta zwalczania okrętów podwodnych skupione w dywizjonie Okrętów Bojowych oraz okręty podwodne wchodzące w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych. Jednostki 3 Flotylli Okrętów odpowiadają także za szkolenie i ratowanie życia na morzu (dywizjon Okrętów Wsparcia), obronę wybrzeża (43 batalion saperów i 9 dywizjon przeciwlotniczy) oraz zabezpieczenie logistyczne rejonu działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Blisko 3 tysiące marynarzy służących w 3 Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim i w Ustce.

3 Flotylla Okrętów łączy wykonywanie zadań o charakterze narodowym z misjami zagranicznymi. Stanowi podstawę sił uderzeniowych Marynarki Wojennej w narodowych ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem ANAKONDA oraz w manewrach polskich sił morskich (REKIN, PIRANIA). Siły 3 Flotylli Okrętów cyklicznie uczestniczą również w najważniejszych ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku i poza nim. Należą do nich m.in. organizowane co roku największe na Bałtyku manewry państw Partnerstwa dla Pokoju pod kryptonimem BALTOPS, coroczne wielonarodowe ćwiczenia serii DANEX, NORTHERN COASTS, JOINT WARRIOR, STRONG RESOLVE, LOYAL MARINER, BRILLIANT MARINER, czy NOBLE MARINER. Ważnym elementem szkolenia są także międzynarodowe ćwiczenia ratownicze: coroczne BALTIC SAREX, polsko-szwedzkie CROWN EAGLE i organizowane raz na 3 lata BOLD MONARCH/SORBET ROYAL. Jednostki 3 FO regularnie przeprowadzają również ćwiczenia na szczeblu flotylli, dywizjonów i grup. Wszyscy marynarze służący na okrętach i w innych jednostkach 3 FO corocznie przechodzą cykl szkolenia w miejscu bazowania oraz na poligonach morskich i lądowych.

Jednostki 3 FO biorą udział nie tyko w ćwiczeniach ale i w faktycznych operacjach bojowych. 3 FO wydziela swoje okręty do prestiżowych Sił Odpowiedzi NATO. Okręty 3 FO już sześciokrotnie uczestniczyły w operacji antyterrorystycznej prowadzonej przez NATO na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem ACTIVE ENDEAVOUR. Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski dwukrotnie wchodziła w skład elitarnego zespołu fregat i niszczycieli Sojuszu Północnoatlantyckiego – SNMG1 (ang. Standing NATO Maritime Group One).

Biorąc pod uwagę fakt, że śmigłowce pokładowe Kaman SH-2G (wchodzą w skład Brygady Lotnictwa MW) wykonują swoje podstawowe zadania z pokładu fregat rakietowych typu OHP, należy zauważyć, że 3 Flotylla Okrętów jest jedynym związkiem taktycznym w Wojsku Polskim, który jest w stanie działać na morzu, na lądzie, w powietrzu i pod wodą.

stopka1