typ PIAST

Okręty ratownicze typu Piast (proj. 570)

ORP Piast
Podniesienie bandery: 26 stycznia 1974r.
Dowódca okrętu: kmdr por. Grzegorz Zięba

ORP Lech
Podniesienie bandery: 30 listopada 1974r.
Dowódca okrętu: kmdr ppor. Wojciech Prys

Dane taktyczno-techniczne:

  • długość: 73,4 metra (ORP Lech – 72,6 metra);
  • szerokość: 12,0 metrów (ORP Lech – 11,9 metra);
  • zanurzenie: 4,4 metra (ORP Lech – 4,1 metra);
  • wyporność: 1886 ton (ORP Lech – 1810 ton);
  • prędkość: 16 węzłów;
  • napęd główny: 2 spalinowe wysokoprężne silniki Zgoda-Sulzer 6TD48 o mocy 1325 kW (1800 KM) każdy.

Charakterystyka: Okręty tego projektu dysponują zaawansowanym systemem poszukiwania obiektów na dnie morza HOMAR-P, w tym sonary boczne (ACSON-100) i sonary holowane (KATRAN-100).Okręty są wyposażone w urządzenia i systemy umożliwiające prowadzenie prac podwodnych do głębokości 60 m w sprzęcie powietrznym oraz do głębokości 100-120 m w sprzęcie mieszankowym. Okręty posiadają możliwość udzielania pomocy zatopionym okrętom podwodnym, zasilania ich w sprężone powietrze o wysokim (20 MPa), średnim (3 MPa) i niskim (1 MPa) ciśnieniu. Dodatkowo z dzwonu nurkowego istnieje możliwość krótkotrwałego zanurzenia do głębokości 120 m dwóch nurków wyposażonych w aparaty mieszankowe o półzamkniętym i otwartym obiegu czynnika oddechowego. Okręty są wyposażone w węże do prowadzenia wentylacji przedziałów okrętów podwodnych powietrzem oddechowym, napełniania ich zbiorników magazynowych, szasowania balastów. Dysponują także sprzętem umożliwiającym podłączenia narzędzi pneumatycznych oraz wykorzystanie pontonów wydobywczych o sile wyporu do 10 ton. Okręty posiadają także windę holowniczą typu „Norwinch” o uciągu 30 ton.

Systemy łączności zapewniają komunikację z dzwonem nurkowym, z nurkami nurkującymi z dzwonu i z burty, z nurkami w komorze dekompresyjnej. Systemy telewizyjne umożliwiają podgląd i rejestrację obrazu nurków w każdym przedziale komory dekompresyjnej, w dzwonie nurkowym oraz na stanowiskach pracy pod wodą.

Okręty cyklicznie biorą udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach takich jak: - Crown Eagle, Bold Monarch, Baltic Sarex, Smer Medex, BALTOPS, Anakonda oraz w działaniach Okrętowej Grupy Zadaniowej 3 Flotylli Okrętów na Zatoce Gdańskiej.

stopka1