Dowództwo
Dowódca
43 batalionu saperów

Komandor porucznik Mariusz Kuchta urodził się 18 września 1972 roku w Czarnkowie. Swoją służbę wojskową rozpoczął w 1992 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu w 1996 roku, rozpoczął służbę w 4. batalionie minowania w Dziwnowie. Pełnił tam służbę przez 8 lat zajmując stanowiska: dowódcy plutonu, dowódcy kompanii oraz szefa sekcji operacyjnej. W latach 2004 - 2007 pełnił służbę w Centrum Operacji Morskich, skąd został przeniesiony do 43. batalionu saperów, obejmując stanowisko szefa sztabu batalionu - zastępcy dowódcy. Obowiązki na tym stanowisku pełnił do 12 października 2014 roku.

Komandor porucznik Mariusz Kuchta jest żonaty i ma dwoje dzieci, syna i córkę. Interesuje się historią wojskowości, narciarstwem oraz sportami walki.
43. batalion saperów stacjonuje na Półwyspie Helskim w miejscowości Rozewie i wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów. Głównym zadaniem 43. batalionu saperów jest zabezpieczenie inżynieryjne działań sił 3. FO, między innymi tworzenie zapór inżynieryjnych, wykrywanie i likwidacja niewybuchów, utrzymywanie infrastruktury baz morskich, organizacja punktów poboru i oczyszczania wody, likwidacja zniszczeń i rozpoznanie inżynieryjne sił przeciwnika.

Za działalność jednostki w 2010 roku, 43 batalion saperów został uhonorowany przez Ministra Obrony Narodowej tytułem "Przodujący Oddział Wojska Polskiego".

stopka1