Gdynia 2011-07-11 12:31
Akcja saperów
Marynarki Wojennej

Ponad 170 sztuk niewypałów i niewybuchów z II wojny światowej wydobyli oraz zabezpieczyli saperzy Marynarki Wojennej. Niebezpieczne obiekty wyrzuciło morze na brzeg Półwyspu Helskiego. Akcję przeprowadził patrol rozminowania 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej we współdziałaniu z Grupą Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców.

Marynarka Wojenna została zaalarmowana przez Policję, że na Półwyspie Helskim (od strony morza) w okolicy Góry Szwedów morze wyrzuciło na brzeg obiekty pochodzenia militarnego. Zalegały one na długości około 100 metrów linii brzegowej. Rejon zabezpieczyła Policja i Żandarmeria Wojskowa. Marynarka Wojenna skierowała w rejon akcji patrol rozminowania 43 Batalionu Saperów MW oraz marynarzy z Grupy Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców.

Akcja rozpoczęła w sobotę (9 lipca) o godzinie 16:00 i trwała do godzin popołudniowych dnia następnego. Saperzy Marynarki Wojennej rozpoznali i zidentyfikowali niewybuchy jako m.in. niemieckie pociski artyleryjskie oraz granaty moździerzowe z okresu II wojny światowej. Łącznie przeszło 170 sztuk o kalibrach 75mm, 88 mm, 105 mm, 120 mm i 150 mm. Pierwszego dnia operację prowadzili saperzy z 43 Batalionu Saperów MW. Ich praca polegała na przeszukaniu brzegu i podjęciu materiałów niebezpiecznych z plaży oraz wody w strefie przybrzeżnej do głębokości 50 cm. Akcją dowodził dowódca patrolu rozminowania chor. mar. Marcin STAŃCZYK. Kolejnego dnia (w niedzielę, 10 lipca) akcję kontynuowali specjaliści z Grupy Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców. Sprawdzili wody przybrzeżne w okolicy znaleziska. Akcją dowodził por. mar. Damian ROGOCKI. Niewybuchy zostały usunięte z plaży i zabezpieczone przez saperów. Zostaną unieszkodliwione na poligonie lądowym Marynarki Wojennej w Strzepczu.

Saperzy Marynarki Wojennej, okręty obrony przeciwminowej oraz grupy nurków minerów MW prowadzą rocznie ponad 100 akcji rozminowania zarówno na morzu jak i w strefie brzegowej. Unieszkodliwiają niebezpieczne obiekty, które zalęgają w toni wodnej lub strefie brzegowej jeszcze od czasów II wojny światowej. Siły Marynarki Wojennej angażują się także w międzynarodowe operacje przeciwminowe w ramach NATO i Partnerstwa dla Pokoju.

Saperzy MW ostrzegają, że każdorazowo, o tego typu znaleziskach należy bezzwłocznie informować Policję. Nie wolno nic ruszać, ani dotykać. Takie obiekty mogą badać i unieszkodliwiać jedynie specjalistyczne oddziały saperskie.

Wersja do druku             


 
stopka1