Gdynia 2011-07-05 13:52
Dowódca ALFAN Brest w 3 Flotylli Okrętów

We wtorek, 5 lipca, Dowódca ALFAN Brest, wiceadmirał Jean-Pierre Labonne przebywał z wizytą w 3 Flotylli Okrętów na Oksywiu. Francuska delegacja zapoznała się z przeznaczeniem i wyposażeniem okrętów Flotylli działających między innymi w składach stałych zespołów okrętów sił odpowiedzi NATO.

Przed budynkiem Sztabu 3 Flotylli dowódcę ALFAN Brest wiceadmirała Jean-Pierre Labonne powitali dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Jarosław Ziemiański i szef Sztabu kmdr Ryszard Grudziński. Podczas spotkania w Sztabie Flotylli goście zapoznali się ze strukturą, rolą i zadaniami największego związku taktycznego MW. Następnie francuska delegacja odwiedziła okręt rakietowy ORP „Orkan”. Dowódca ALFAN Brest zapoznał się z efektami modernizacji okrętów rakietowych typu „Orkan” wyposażonych w nowoczesne pociski rakietowe klasy woda-woda RBS 15 Mk II. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie na pokładzie fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”, podczas którego marynarze z Francji zapoznali się z zadaniami, jakie okręt wykonuje w strukturach Marynarki Wojennej i pod flagą NATO.

Współpraca sił morskich Francji i Polski to przede wszystkim wspólne ćwiczenia okrętowe i lotnicze oraz rozmowy sztabowe, wymiana personelu, współpraca operacyjna w dziedzinie obrony przeciwminowej oraz w ramach Trójkąta Weimarskiego (Francja – Niemcy – Polska). Zarówno na Atlantyku jak i Morzu Bałtyckim polskie i francuskie jednostki uczestniczą w ćwiczeniach okrętów podwodnych BALTIC PORPOISE, manewrach obrony przeciwminowej OPEN SPIRIT i BALTICA, ćwiczeniach w zwalczaniu okrętów podwodnych SPONTEX, w serii ćwiczeń typu PASSEX oraz w największym ćwiczeniu na Bałtyku - BALTOPS.

 

Wersja do druku             


 
stopka1