Gdynia 2011-04-29 10:09
Galeria foto
ORP „Orzeł”
25 lat pod biało-czerwoną banderą

85 tysięcy mil morskich żeglugi, w tym 30 tysięcy w zanurzeniu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych – to zasadniczy bilans działań okrętu podwodnego ORP „Orzeł” w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (piątek, 29 kwietnia) mija 25 lat od podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.

W piątek, 29 kwietnia, w Porcie Wojennym Gdynia Oksywie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 25-lecia podniesienia bandery na ORP „Orzeł”. Pierwszy raz polską banderę wojenną na ORP „ORZEŁ” podniesiono 29 kwietnia 1986 roku w Rydze. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery na okręcie jest świętem dla załogi. Z tej okazji marynarze okrętów podwodnych spotkali się dzisiaj podczas uroczystej zbiórki. W święcie okrętu uczestniczył dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea, dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Jarosław Ziemiański, byli dowódcy ORP „Orzeł” oraz marynarze, którzy służyli na tym okręcie.

Okręt podwodny ORP „ORZEŁ” (typ KILO) został zbudowany w stoczni Sudomech w Leningradzie (obecnie Stocznia Nowej Admiralicji w Sankt Petersburgu w Rosji). Okręt ma konstrukcję dwukadłubową. Kadłub zewnętrzny jest pokryty specjalną powłoką typu "skóra delfina" wykonaną z tworzyw sztucznych oraz pomalowany specjalną czarną farbą. W radykalny sposób zmniejsza to szanse wykrycia go przez obce stacje hydrolokacyjne i radarowe. Wyposażony jest w sześć dziobowych wyrzutni torped różnego typu. Może także stawiać miny morskie. Okręt brał udział w międzynarodowych manewrach NATO – BALTIC PORPOISE, COOPERATIVE BANNERS, KEFTACEX, STRONG RESOLVE, JOINT MARITIME COURSE i BALTOPS, podczas których wielokrotnie wykonywał operacje osłony szlaków komunikacyjnych, atakowania okrętów nawodnych i podwodnych, był poszukiwany przez wielokrotnie większe siły nawodne i lotnictwo morskie. Operował na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim.

Dowódcy okrętu:

  • kmdr por. Marek ĆWIKLAK 29.04.1986-19.10.1990
  • kmdr ppor. Stanisław KANIA 19.10.1990-17.12.1993
  • kmdr ppor. Gerard MAREK 17.12.1993-31.08.2000
  • kmdr ppor. Zbigniew TLAŁKA 31.08.2000-01.02.2002
  • kpt. mar. Andrzej OGRODNIK 01.02.2002-25.05.2006
  • kmdr ppor. Mariusz PELC 25.05.2006-31.12.2010
  • cz. p. o. kmdr ppor. Roman GĘZIKIEWICZ 31.12.2010-

 

Wersja do druku             


 
stopka1